CONFIDOR TURF

İnsektisit / Yeşil Alan

Bayer-İnsektisit-Yeşil-Alan-Confidor-TurfHaziran Böceği larvalarının kontrolünü sağlar

Confidor® Turf; golf sahalarında, yarış pistlerinde, futbol sahalarında, özel mülk, park ve spor alanlarındaki çim alanlarda görünen Haziran Böceği larvalarına karşı etkili, granül formülasyonda bir insektisittir.

ÜRÜN KATALOĞU indirmek için tıklayınız.

Sorun

Haziran Böceği’nin larva sayılarındaki artış, gitgide büyüyen sorunlara yol açar. Çim alanlardaki bitkilerin kökleriyle beslenen bu çayır böcekleri, bitkileri öldürerek çimenlerin samansı bir hal almasına neden olur. Daha ileri vakalarda ise, çim dokusu tıpkı kaldırılmış bir halı gibi topraktan sökülür ve çıkar. Haziran Böceği larvalarını yemek için zaten kopmak üzere olan çimleri eşeleyen kuşlar, tilkiler ve porsuklar durumu daha da kötüleştirebilir.

Bu böcekler en çok spor amaçlı çimenlik alanları tehdit etmektedir. Böceklerin yol açtığı zararın telafi edilmesi bazen bütün bir mevsim sürebilmektedir.

Çözüm

Haziran Böceği larvalarının kontrolünde yıllık bir planlama yapmak, bu larvaların istilasından doğabilecek sorunların azaltılmasına yardımcı olur. Farklı böcek türlerini tanımak ve bu böcek türlerinin yaşam döngülerini anlamak, en uygun çim bakım yöntemlerini seçmek açısında faydalı olacaktır.

Uzman görüşü

Dikkat edilmezse Haziran Böceği larvaları ciddi zararlara yol açabilir. Bu böceklerin yönetimi, oyun zemininin yüksek kalitesinin sürdürülmesi için yapılan diğer işlemler kadar önemlidir. Confidor® Turf ihtiyacınız olan kontrolü sağlar.

Haziran Böceği Larvası Kontrolü

Farklı yaşam döngüleri olan bu böcekler, yaşam döngülerinin bir çok evresinde farklı sorunlara yol açarlar. Haziran böceklerine karşı en etkili kontrol yöntemi, böcekler henüz yumurtlama dönemindeyken, Confidor® Turf gibi bir böcek ilacını önleyici olarak uygulamaktır. Yumurtlama dönemi bahar sonunda; nisan sonuyla temmuz ortası arasında herhangi bir zamanda gerçekleşir. Böcek popülasyonu, istilanın büyüklüğüne ve böcek türüne bağlı olarak, tek bir ilaçlamayla tamamen ortadan kalkmayabilir, bu nedenle çim alan bakım uzmanlarının böcek ilacını yılın bu döneminde bir kaç sene boyunca uygulaması gerekebilir.

Confidor® Turf'ün Uygulanışı

Confidor® Turf'ün ayarlanmış ekipmanlarla doğru ve dengeli şekilde uygulanması gerekir. Uygulamanın hemen ardından derhal yeterli miktarda su uygulanmalıdır. Su uygulaması, granüllerin çimen zemininden Haziran Böcekleri’nin yumurtalarını bıraktıkları üst katmanlara geçişini sağladığından, bu süreç için kritik öneme sahiptir. Ürünü hedef alana ulaştırmak, güneş ışığı kaynaklı bozulmanın da önüne geçer.

Uygulama Oranları ve Ekipman

Araca Bağlı Püskürteç El Püskürteci
Dekar başına oran 100 m2 başına oran 500 m2 başına oran
3 kg 300 g 1,5 kg

Önerilen Uygulama Ekipmanı

Confidor® Turf'ün uygulanmasında elle tutulan, damla türü ve döner tür püskürteçler kullanılabilir. Bayer'in önerdiği püskürteçlerden bazıları şunlardır:

 • Haziran Böcekleri’ne karşı, (2. larva dönemine kadar) önleyici ve iyileştirici etki
 • Esnek uygulama zamanlarına sahip, mevsim boyu koruma
 • Hızlı etki gösteren, gücü kanıtlanmış kimyasal formül
 • EarthWay's EV-N-SPRED Flex Select püskürteç
 • Amtec damla püskürteç
 • SS-2 damla püskürteç
 • TMA 2 uygulayıcı

Confidor® Turf Uygulama Zamanı

 • Haziran Böcekleri’ne karşı, (2. larva dönemine kadar) önleyici ve iyileştirici etki
 • Esnek uygulama zamanlarına sahip, mevsim boyu koruma
 • Hızlı etki gösteren, gücü kanıtlanmış kimyasal formül

Ana Kullanım Dönemi - Haziran Böceği Larvaları

 • Nisan
 • Mayıs
 • Haziran
 • Temmuz
 • Ağustos

Sıkça Sorulan Sorular

Confidor® Turf uygulaması için hangi makineler önerilmektedir?

Confidor® Turf hedef alana homojen bir şekilde uygulanmalıdır. Küçük alan uygulamaları için tekerlekli püskürteçleri, büyük alan uygulamaları içinse motorlu püskürteçleri kullanmanızı öneririz.

Ürün nasıl uygulanır?

Confidor® Turf granüler yapıdadır, bu sebeple granül atabilen uygulayıcıyla uygulanmalıdır.

Kimyasalın hedef alana geçmesini sağlamak için ne kadar su gerekiyor?

Toprağın üst yüzeyini ıslatarak, granülün çim kökünden toprağa geçmesini sağlayacak kadar su yeterli olur. Gerekli su miktarı çim kökünün kalınlığına ve çim kökünün / toprağın nem düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaklaşık olarak 5 / 10 mm (kalın çim zeminlerde 10 mm) su uygulanmalıdır.

Confidor® Turf uygulama sonrasında yağmur/sulama gerektirir mi?

Evet, granüller, uygulama sonrasında ister yağmur ister sulama vasıtasıyla çimen zemininden toprağa hemen geçmelidir.

Peki ya Confidor® Turf çimen zemininden toprağa geçmezse?

Ürün, hedef haşerelerin bulunduğu toprağa geçmezse istenilen sonuç elde edilemez. Confidor® Turf etikette önerildiği gibi; etkin maddeyi çimen zemininden toprağa geçirip toprağın üst tabakasını ıslatacak kadar suyla beraber uygulanmalıdır. Confidor® Turf ışığa duyarlıdır, bu yüzden UV ışınlarına (güneş ışığına) herhangi bir süre boyunca maruz kalırsa etkisi azalır.

Çocuklar / yetişkinler / hayvanlar (örn. kediler ve köpekler) uygulama sonrasında alandan ne kadar süre boyunca uzak durmalıdır?

Granüller çimen zemininden toprağa geçene ve yüzeyde granül kalmayana kadar alandan uzak durulmalıdır.

Çimleri, uygulamadan ne kadar süre sonra biçebilirim?

Uygulamanın homojenliğinin etkilenmemesi için sulama yapana kadar veya yağmur yağana kadar çimleri biçmeyin.

Balıkların ve su kaynaklarının güvenliği için sorun oluşturur mu?

Confidor® Turf etiket uyarınca kullanılmalıdır. Ürün, balıklar için zararlıdır; bu sebeple su kaynaklarına karışması önlenmelidir.

Taban suyu seviyesi yüksek alanlarda kullanılabilir mi?

Evet, ancak zemin alanı oldukça sulak iken veya suya doymuşken uygulamaktan kaçının.

Haziran Böceği larvalarını yiyen kuşlar/memeliler üzerinde herhangi bir etkisi var mı?

Etiketteki öneriler takip edildiği sürece böyle bir etkisi yoktur.

Uygulama sırasında uygulama yapan kişinin koruyucu ekipman giymesine gerek var mı?

Evet, Confidor® Turf etiket uyarınca kullanılmalıdır. Operatör Koruması gereklilikleri hakkındaki güncel bilgiler için ürün etiketine bakınız.

Haşere sorununu gidermek için ideal vakit ne zamandır?

En iyi sonuçları elde etmek için, Confidor® Turf ürünü hedef haşerelerin istilasından önce uygulanmalıdır. Haziran Böceği larvaları, ergin böceklerin etrafta uçuşmaya başlayıp yumurtladığı bahar sonu / yaz başı döneminde yapılan bir uygulamayla kontrol edilmelidir.

Hacim arttırmak amacıyla, gübre veya kumla karıştırılarak kullanılabilir mi?

Confidor® Turf tavsiye edilen şekilde kullanılmalıdır. Gübre veya kum, üründen farklı yoğunluğa sahip olduğundan, bu maddeler granüllerle karıştırılmamalıdır.

Confidor® Turf çim kalitesini nasıl geliştirir?

Çim altı zararlıları Confidor® Turf ile ortadan kaldırıldıktan sonra, çim bitkileri tekrar sağlam bir kök sistemi kurarak topraktaki suya ve besin maddelerine daha iyi erişebilirler. Böylece çim daha iyi büyür ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Bahçe çimenlerine uygulanabilir mi?

Evet, ancak çimen bakımı alanında profesyonel kişilerce uygulanmalıdır.